Magazynier

magazynier
porady

Zawód magazynier – nie tylko praca fizyczna

Praca w magazynie wiąże się z koniecznością wykonywania wielu różnych czynności. W mniejszych magazynach za wszystkie te czynności odpowiada kilka osób. W większych może być ich nawet kilkadziesiąt, a każda przyporządkowana jest do danego procesu magazynowego. Do procesów tych zaliczamy n.in.: przyjmowanie towaru, składowanie towaru, kompletowanie zamówień i wysyłkę. Praca magazyniera wymaga zatem koncentracji, sumienności i systematyczności. Magazynier niekiedy nie ma wiele, albo nawet nic wspólnego z intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Zadania magazyniera

W dobie rozwiniętej logistyki, kiedy na polskim rynku dostępne jest absolutnie wszystko, funkcjonuje naprawdę wiele magazynów. Nic zatem dziwnego, że każdy, kto przegląda ogłoszenia o pracę, prędzej czy później trafia na ogłoszenie „zatrudnię magazyniera”. Zwykle stanowisko to nie wymaga posiadania żadnych specjalnych kwalifikacji czy umiejętności, więc może być pracą dla każdego. Ale czy na pewno?

Magazynier musi być osobą sumienną i odpowiedzialną, odpowiada bowiem za towar w magazynie. Musi chronić go przed pożarem, kradzieżą, zalaniem, szkodnikami, zepsuciem i zniszczeniem, pilnować terminów przydatności do spożycia. Ponadto często zobowiązany jest do przenoszenia i układania ciężkich przedmiotów, dlatego powinien być osobą sprawną fizycznie. Mile widziana jest także umiejętność obsługi wózków widłowych. Do zadań magazynierów należy kontrola jakości i ilości towaru przyjmowanego i wydawanego z magazynu, rozmieszczanie towarów w magazynie, dokonywanie na bieżąco inwentaryzacji towaru.

Magazynier a praca fizyczna

Osoby, które odpowiadają za przyjmowanie czy wysyłkę towarów i nie mają bezpośredniej styczności z samymi produktami, nie układają ich na półkach, ani też z nich nie zdejmują, nie są narażone na ciężką pracę fizyczną.

Z kolei pozostali pracownicy, mimo że wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, niejednokrotnie muszą ręcznie podnosić czy przekładać ciężkie przedmioty. Powinny to być osoby sprawne fizycznie, które nie skarżą się na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Warto również, by nie bały się pracy na wysokości, bowiem niekiedy towar układany jest naprawdę wysoko. Magazynier jest narażony na upadki z wysokości – z drabin, podestów, półek.

Magazynier powinien także uważać na szybko poruszające się pojazdy, takie jak wózki widłowe. Do zachowania ostrożności zobowiązani są zarówno kierujący takimi pojazdami, jak i pozostali pracownicy magazynu. Wszyscy muszą dbać o porządek i bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subiekt
porady
Subiekt

Nowoczesny system sprzedaży – Subiekt Sprawna obsługa punktów handlowych możliwa jest tylko wówczas, gdy w punktach tych zatrudnieni są odpowiedni pracownicy, dysponujący wysokiej jakości sprzętem oraz mogący korzystać z nowoczesnych systemów sprzedażowych, takich jak Subiekt. Program do wspomagania procesu sprzedaży Współczesny handel wymaga stosowania rozwiązań, które ułatwią i przyspieszą obsługę …

System WMS
porady
System WMS

System WMS a sprzęt do automatycznej identyfikacji towarów Towary, które opuszczają taśmę produkcyjną, zyskują oznaczenia, jakie w dalszej kolejności będą wykorzystywane w magazynach oraz rozmaitych punktach handlowych. Dzięki tym oznaczeniom (kodom kreskowym) możliwa jest automatyczna identyfikacja produktów. Wpływ na dokładność i tempo odczytu kodów kreskowych ma wiele czynników. Istotna jest …

Przestrzeń magazynowa
porady
Przestrzeń magazynowa

Przestrzeń magazynowa i jej zagospodarowanie Magazyn dobrze spełnia swoją funkcję, jeśli składowany w nim towar jest bezpieczny, a jego odnalezienie i przygotowanie do wysyłki nie stanowi żadnego problemu. W magazynie musi panować porządek, w przeciwnym razie kontrola stanów magazynowych będzie utrudniona, a pozostałe procesy spowolnione i pełne pomyłek. Przestrzeń magazynowa …