Przestrzeń magazynowa

Przestrzeń magazynowa
porady

Przestrzeń magazynowa i jej zagospodarowanie

Magazyn dobrze spełnia swoją funkcję, jeśli składowany w nim towar jest bezpieczny, a jego odnalezienie i przygotowanie do wysyłki nie stanowi żadnego problemu. W magazynie musi panować porządek, w przeciwnym razie kontrola stanów magazynowych będzie utrudniona, a pozostałe procesy spowolnione i pełne pomyłek. Przestrzeń magazynowa powinna być zagospodarowana zgodnie z przyjętymi normami. Istnieje kilka metod składowania towarów w magazynach.

Składowanie towarów w magazynie – metody

Metoda wolnych miejsc składowania

magazyn i przestrzeńZgodnie z tą metodą przestrzeń magazynowa zagospodarowywana jest w miarę, jak zwalniają się kolejne miejsca. Jeżeli asortyment jest bardzo zróżnicowany, a dostawy odbywają się w różnych terminach, trudno spodziewać się, iż w magazynie każdy produkt będzie miał swoje stałe miejsce. Poza tym niekiedy trafia do magazynu zaledwie na jedną dobę, innym razem zajmuje powierzchnię miesiącami. W magazynach, w których trudno o regularność, metoda wolnych miejsc składowania zdaje egzamin, choć nie jest metodą najlepszą.

Metoda stałych miejsc składowania

Metodą przeciwną do omówionej powyżej jest metoda stałych miejsc składowania. Zgodnie z jej założeniami asortyment określonego typu zawsze zajmuje ten sam sektor w magazynie i trafia na te same półki. Dzięki temu jego odnalezienie nie stanowi żadnego problemu, a w magazynie panuje porządek. Niestety w tym wypadku przestrzeń magazynowa nie jest w pełni wykorzystana.

Metoda rotacji

Asortyment w magazynach bywa mocno zróżnicowany, ale prawie zawsze da się wyszczególnić towary, które wydawane są niemal non stop, jak i te, które zalegają w magazynie miesiącami. Towary można poukładać zgodnie z tym schematem, tj. im częściej wydawany towar, tym jego droga transportowa jest krótsza.

Metoda według poziomów składowania

Sposób zagospodarowania przestrzeni magazynowej uzależniony jest od wagi towarów, a także rozmiarów poszczególnych opakowań zbiorczych. W zależności od wielkości ładunku, przydziela się go do danej grupy oznaczonej literami A, B lub C (A to ładunki o masie ponad 600 kg, B – o masie 400-600 kg, zaś kategoria C oznacza ładunki lekkie do 400 kg).

Metoda według jednostek ładunkowych

Przestrzeń magazynowa może być także zagospodarowana w inny sposób, tj. według jednostek ładunkowych. Asortyment dzieli się wówczas na trzy grupy: ponadgabarytowy, normalny i małogabarytowy. Metoda ta charakteryzuje się dużą liczbą jednostek towarowych.

Dobór metody uzależniony jest od specyfiki danego przedsiębiorstwa. Im bardziej zróżnicowany asortyment, tym więcej czasu należy poświęcić na właściwe rozmieszczenie towaru w magazynie.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

System WMS
porady
System WMS

System WMS a sprzęt do automatycznej identyfikacji towarów Towary, które opuszczają taśmę produkcyjną, zyskują oznaczenia, jakie w dalszej kolejności będą wykorzystywane w magazynach oraz rozmaitych punktach handlowych. Dzięki tym oznaczeniom (kodom kreskowym) możliwa jest automatyczna identyfikacja produktów. Wpływ na dokładność i tempo odczytu kodów kreskowych ma wiele czynników. Istotna jest …

Leasing oprogramowania
porady
Leasing oprogramowania

Leasing oprogramowania, co to jest, porady Leasing oprogramowania jest dla właścicieli przedsiębiorstw, szczególnie małych firm, tematem numer jeden, który trzeba podjąć w czasie, gdy rozpoczyna się działalność. Niestety większość przedsiębiorców nie docenia wielkiej wartości dodatniej leasingu. Firma przyznając przedsiębiorcy  oprogramowanie oddaje mu na jakiś czas w użytkowanie licencję na dane …

Wydania magazynowe
porady
Wydania magazynowe – sprzęt i oprogramowanie

Nowoczesny magazyn Magazyn to miejsce, które powinno być właściwie zorganizowane i zarządzane. Nie ma tutaj miejsca na to aby było to miejsce nieporządne, nieuporządkowane i pełen bałaganu. Chodzi przecież o to, że w wielu firmach to właśnie magazyn będzie odgrywał dużą rolę w tym jak dana firma będzie faktycznie prosperowała …