Strona głównaGrafikaKod kreskowy – co warto wiedzieć

Kod kreskowy – co warto wiedzieć

Kod kreskowy – co to jest

Dużo osób słyszy na co dzień określenie kod kreskowy. Kod kreskowy jest obecny w naszym codziennym życiu niemal na każdym kroku. Wbrew pozorem jednak nie tak dużo osób wie czym dokładnie jest kod kreskowy i co oznacza. Kod kreskowy to inaczej kod paskowy lub z angielskiego bar code. Jest to graficzny zapis znaków w formie jasnych i ciemnych elementów według zasad symboliki danego kodu. Wizualnie to po prostu ciąg czarnych pasków na białym tle. Istnieje szereg różnych rodzajów kodów kreskowych. Każdy z nich różni się układem kresek (pasków) oraz możliwościami kodowania (cyfry, litery itp.)

Głównym celem kodu kreskowego jest automatyczna identyfikacja produktów. Co ciekawe, pierwsze kody powstały już w latach 40stych ubiegłego wieku. Wtedy to zaczęto prowadzić szerszej zakrojone badania nad automatyczną identyfikacją towarów, a później także usług. Pierwszy taki kod został opatentowany w 1949 roku i ze względu na swój wygląd przeszedł do historii jako tarcza strzelnicza. Obecnie mamy około 400 kodów kreskowych. Oczywiście nie wszystkie kody są w codziennym użytku. Jak wygląda użycie kodów kreskowych w praktyce?

Kod kreskowy w praktyce

Aby zacząć używać kodu kreskowego należy się najpierw zarejestrować. Gdy już się zarejestrujemy otrzymamy swój niepowtarzalny numer identyfikacyjny. W dopełnieniu formalności niezbędne jest również dokładne zapoznanie się z zasadami działania kodów i wymaganiami. Najczęściej stosowanymi kodami kreskowymi są kody EAN, międzynarodowe kody służące do identyfikacji produktów trafiających do sprzedaży detalicznej i hurtowej. W praktyce jak otrzymamy już odpowiedni kod kreskowy musimy się zaopatrzyć we właściwy sprzęt do drukowania kodów kreskowych.

Aby wydrukować taki kod potrzebna nam będzie odpowiednia drukarka kodów. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli, także w zależności od naszych konkretnych potrzeb z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Aby odczytać kody kreskowy wykorzystujemy specjalnie do tego przeznaczone czytniki kodów oraz terminale.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Drukarki kart plastikowych

Wpływ technologii na nasze życie

Subiekt

Recent Comments