Leasing oprogramowania
W obecnym czasie ciężko sobie wyobrazić firmę funkcjonującą bez używania nowych technologii. Wszechobecna komputeryzacja pomaga nam w różnych dziedzinach także w biznesie. Jednak wszystko ma swoją cenę, a ta w przypadku programów komputerowych może być wysoka. Od kilku lat na rynku można spotkać się z pojęciem – leasing oprogramowania. Jak zawsze w takich sytuacjach ma on swoich zwolenników i przeciwników. Warto jednak rozważyć taką opcję pomocy finansowej, szczególnie w kilku przypadkach.
Czym jest leasing oprogramowania?
Sporo przedsiębiorców unika takich rozwiązań jak leasing oprogramowania, ponieważ wydaje się on być bardziej skomplikowany niż zwykły kredyt. Do tego dochodzi również sam zamysł – leasing oprogramowania to podobnie jak w innych dziedzinach po prostu samo wypożyczenie sprzętu. Nabywamy więc prawo do używania rzeczy w określonym czasie, płacąc za to ustaloną kwotę. Wiele osób wybiera inne pomoce finansowe, ponieważ nie chce być wypożyczającym, ale właścicielem sprzętu. Warto jednak przemyśleć, czy na pewno leasing nie byłby wystarczającą formą wsparcia naszej firmy.
Leasing oprogramowania?
Leasing oprogramowania budzi również wątpliwości co do zgodności z prawem. W przypadku leasingu jeden podmiot wypożycza daną rzecz innemu podmiotowi. Właścicielem przedmiotu najczęściej jest inna firma lub bank, który od wypożyczającego będzie domagać się ewentualnych spłat rat za wypożyczenie. W przypadku leasingu oprogramowania nie tylko instytucja – właściciel wypożyczający sprzęt, ale także producent musi wyrazić zgodę. Wypożyczający w tym momencie musi nabyć licencję i prawa autorskie, aby móc korzystać z oprogramowania.
Jeśli wszystkie powyższe aspekty zostaną spełnione, leasing oprogramowania jest zgodny z prawem.
Zalety leasingu oprogramowania
Leasing oprogramowywania to przede wszystkim luźniejsza forma wsparcia niż tradycyjny kredyt. Sprawdza się przede wszystkim w momencie, w którym nie mamy jeszcze na tyle zgromadzonych środków trwałych, aby zakupić dane rzeczy, albo nie jesteśmy w stanie dostać odpowiedniej kwoty z banku. Często bywa, że sprzęt kupiony w leasingu jest tańszy niż w przypadku normalnego zakupu. Dodatkowo warto podkreślić, że wszelkie formalności są łatwiejsze i szybsze niż w przypadku innych form pomocy finansowej. Z kwestii podatkowych, na plus należy zapisać niższą podstawę naliczania podatku dochodowego, co jest możliwe dzięki włączeniu opłat leasingowych w koszty bieżących działań czy amortyzacji. Docenimy także to, że nie musimy martwić się ewentualną sprzedażą zbędnego sprzętu.