Logistyka jako proces, działy logistyki
Logistyka stała się w ostatnich latach bardzo popularnym kierunkiem kształcenia. Niemal każda uczelnia wyższa, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, kształci specjalistów od planowania przepływu surowców i materiałów. Dziś klienci są niezwykle wymagający, kupują przy tym więcej i częściej. Dlatego też praca w centrach dystrybucyjnych, centrach logistycznych czy magazynach musi przebiegać szybko i sprawnie.
Logistyka jako proces
Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu materiałów, surowców oraz gotowych produktów, ale także informacji ważnych dla jednostek biorących udział w procesach logistycznych, jak i samych klientów. Wspomniany przepływ powinien być sprawny i ekonomiczny. Chodzi o to, by jak najszybciej i jak najlepiej zaspokoić potrzeby konsumentów przy jednoczesnym utrzymaniu zarobków przedsiębiorstw na zadowalającym poziomie.
Jakie zadania obejmuje logistyka?
Logistyka obejmuje szereg różnorakich działań, które przeprowadzone w odpowiedni sposób składają się na wzrost zadowolenia klienta. Do działań tych należą: prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrola zapasów, czynności manipulacyjne, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizacja zakładów produkcyjnych i składów towarów, transport i składowanie, realizowanie zamówień, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie surowców i towarów, obsługa zwrotów, gospodarowanie odpadami oraz obsługa klienta.
Działy logistyki
Logistyka stała się dziedziną zawodową w strefie handlu, co nie oznacza jeszcze, że istnieje zawód (profesja) o tej samej nazwie. Osoba, która ukończyła studia na kierunku logistyka może znaleźć pracę na różnorakich stanowiskach. Stanowska te są niejako powiązane z działami logistyki, spośród których należy wyszczególnić:
- logistykę zaopatrzenia,
- logistykę produkcji,
- logistykę dystrybucji,
- logistykę transportu,
- logistykę marketingową,
- ekologistykę,
- logistykę odzysku,
- logistykę miejską,
- e-logistykę.