Metki tekstylne i ich najczęstsze zastosowania
Etykiety produktów mogą przybierać różne formy. Najczęściej spotykamy etykiety nadrukowane na opakowaniu, stanowiące z nim jedną, spójną całość oraz etykiety samoprzylepne, które można samodzielnie, dowolnie zadrukować i przykleić na produkcie. Ostatnie rozwiązanie jest często stosowane w centrach dystrybucyjnych, magazynach, składach materiałów budowlanych, itd. Metki tekstylne to kolejny, bardzo popularny rodzaj etykiet.
Metki tekstylne nie tylko przy ubraniach
Metki tekstylne najczęściej wykorzystywane są w firmach odzieżowych. Niektórzy nazywają je wszywkami, gdyż są wszywane w górną bądź boczną, wewnętrzną część ubrania. Metki ubrań informują o nazwie producenta, materiałach, jakie zostały wykorzystane do produkcji ubrania, jego rozmiarze, instrukcji prania, itd. Metki tekstylne stosowane są również przy innego rodzaju produktach, takich jak: torebki damskie i torby podróżne, plecaki, portfele, pluszowe zabawki, ręczniki, ścierki kuchenne, krawaty, czapki, szaliki, obrusy i serwety, smycze do noszenia okularów i kluczy, itp.
Materiały wykorzystywane do wykonania metek tekstylnych
Metki odzieżowe mogą być wykonane z równego rodzaju materiałów. Najczęściej wykorzystuje się nylon, poliester, satynę, bawełnę i atłas. Taśmy na metki dostępne są w rolkach o różnych szerokościach i długościach. Metka powinna być trwała, niestrzępiąca i czytelna, tak, by zapisane na niej informacje były możliwie do odczytania nawet po wielu praniach. Powinna też być możliwie miękka i delikatna, by nie drapała osoby, która będzie takie ubranie nosiła, choć niektórzy i tak z premedytacją wszystkie metki tekstylne wycinają. Metki mogą występować w wielu gamach kolorystycznych, dzięki czemu możliwe jest idealne dostosowanie etykiety do ubrania (pod względem kolorystycznym). Najczęściej producenci ubrań decydują się jednak na metki białe z czarnym nadrukiem. Do wykonania nadruku wykorzystuje się specjalne technologie, dzięki którym metki nie ulegają rozmyciu i są odporne na działanie wysokich temperatur, ludzkiego potu oraz środków chemicznych.