Praca kasjerki

Praca kasjerki – wady i zalety

Pojęcie kasjer funkcjonuje jako zamiennik słowa sprzedawca. Rzeczywiście, kasjer i sprzedawca mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie można powiedzieć, że są to pojęcia tożsame. Sprzedawca jest osobą, która sprzedaje towar, zachęca do jego zakupu, prowadzi negocjacje z klientami (także za pośrednictwem Internetu czy telefonu). Często, ale nie zawsze, ma styczność z gotówką. Kasjer z kolei zajmuje się finalizowaniem transakcji finansowych. Praca kasjerki jest zatem zajęciem odpowiedzialnym, a często także stresującym.

Praca kasjerki – czy tylko na kasie w supermarkecie?

Kasjerów spotykamy w rozmaitych placówkach handlowych, nie tylko w supermarketach. W dużych sklepach praca kasjerki jest najniższym stanowiskiem pracy. Zwykle polega nie tylko na obsłudze kasy fiskalnej. Kasjer może być odpowiedzialny za rozładunek towarów, układanie produktów na półkach i porządek w sklepie. Udziela również informacji klientom.

Kasjerów spotykamy również w bankach oraz pozabankowych instytucjach finansowych. Co prawda nie wydają żadnych towarów, ale przyjmują rozmaite wpłaty i wypłaty, wykonują przelewy. Niekiedy praca kasjerki w banku wiąże się z rolą doradcy klienta, który udziela informacji na temat aktualnej oferty, zakłada konta bankowe, otwiera lokaty czy udziela pożyczek.

Praca kasjerki wykonywana jest również w urzędach, w których do dnia dzisiejszego funkcjonuje okienko z napisem „kasa”. Kasjerów spotkamy też wszędzie tam, gdzie sprzedawane są różnego typu bilety: lotnicze, PKS, PKP, do kina, do teatru, do muzeum, do zoo, na basen, itd.

Praca kasjerki – predyspozycje do wykonywania zawodu

Kasjer czy kasjerka nie musi posiadać specjalnego wykształcenia, choć oczywiście w przypadku kasjerów bankowych mile widziane są osoby z wykształceniem wyższym z dziedziny finansów. Pracę na stanowisku kasjera w banku może rozpocząć osoba, która ukończyła kurs kasjera złotowego i/lub walutowego, czyli umie bezbłędnie rozpoznawać prawdziwe i fałszywe znaki pieniężne i zna procedury, jakie należy podjąć, gdy trafi się klient z fałszywą gotówką.

Praca kasjerki w supermarkecie nie jest obwarowana żadnymi przepisami, ale oczywistym jest, że kasjerka musi znać obsługę kasy fiskalnej i posiadać dobrą pamięć, gdyż część produktów nie posiada opakowań, z których wystarczy zeskanować kod. Kody owoców, warzyw czy pieczywa należy zapamiętać. Kasjerka musi być osobą kulturalną i cierpliwą, ponieważ nie raz przyjdzie jej wysłuchać uszczypliwych uwag klientów. Poza tym należy pamiętać, że praca jest wyjątkowo monotonna.

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Drukarki kart plastikowych

Wpływ technologii na nasze życie

Subiekt

Recent Comments