Praca kasjerki – wady i zalety
Pojęcie kasjer funkcjonuje jako zamiennik słowa sprzedawca. Rzeczywiście, kasjer i sprzedawca mają ze sobą wiele wspólnego, ale nie można powiedzieć, że są to pojęcia tożsame. Sprzedawca jest osobą, która sprzedaje towar, zachęca do jego zakupu, prowadzi negocjacje z klientami (także za pośrednictwem Internetu czy telefonu). Często, ale nie zawsze, ma styczność z gotówką. Kasjer z kolei zajmuje się finalizowaniem transakcji finansowych. Praca kasjerki jest zatem zajęciem odpowiedzialnym, a często także stresującym.
Praca kasjerki – czy tylko na kasie w supermarkecie?
Kasjerów spotykamy w rozmaitych placówkach handlowych, nie tylko w supermarketach. W dużych sklepach praca kasjerki jest najniższym stanowiskiem pracy. Zwykle polega nie tylko na obsłudze kasy fiskalnej. Kasjer może być odpowiedzialny za rozładunek towarów, układanie produktów na półkach i porządek w sklepie. Udziela również informacji klientom.
Kasjerów spotykamy również w bankach oraz pozabankowych instytucjach finansowych. Co prawda nie wydają żadnych towarów, ale przyjmują rozmaite wpłaty i wypłaty, wykonują przelewy. Niekiedy praca kasjerki w banku wiąże się z rolą doradcy klienta, który udziela informacji na temat aktualnej oferty, zakłada konta bankowe, otwiera lokaty czy udziela pożyczek.
Praca kasjerki wykonywana jest również w urzędach, w których do dnia dzisiejszego funkcjonuje okienko z napisem „kasa”. Kasjerów spotkamy też wszędzie tam, gdzie sprzedawane są różnego typu bilety: lotnicze, PKS, PKP, do kina, do teatru, do muzeum, do zoo, na basen, itd.
Praca kasjerki – predyspozycje do wykonywania zawodu
Kasjer czy kasjerka nie musi posiadać specjalnego wykształcenia, choć oczywiście w przypadku kasjerów bankowych mile widziane są osoby z wykształceniem wyższym z dziedziny finansów. Pracę na stanowisku kasjera w banku może rozpocząć osoba, która ukończyła kurs kasjera złotowego i/lub walutowego, czyli umie bezbłędnie rozpoznawać prawdziwe i fałszywe znaki pieniężne i zna procedury, jakie należy podjąć, gdy trafi się klient z fałszywą gotówką.
Praca kasjerki w supermarkecie nie jest obwarowana żadnymi przepisami, ale oczywistym jest, że kasjerka musi znać obsługę kasy fiskalnej i posiadać dobrą pamięć, gdyż część produktów nie posiada opakowań, z których wystarczy zeskanować kod. Kody owoców, warzyw czy pieczywa należy zapamiętać. Kasjerka musi być osobą kulturalną i cierpliwą, ponieważ nie raz przyjdzie jej wysłuchać uszczypliwych uwag klientów. Poza tym należy pamiętać, że praca jest wyjątkowo monotonna.