Program magazynowy i jego zastosowania
Sprawne funkcjonowanie magazynu, zwłaszcza dużego, z ogromną ilością różnorodnych produktów, możliwe jest tylko dzięki odpowiedniemu podziałowi pracy. Oczywiście praca rąk ludzkich nie jest w tym przypadku wystarczająca, gdyż konieczne są urządzenia umożliwiające odczyt kodów kreskowych, a tym samym sprawną identyfikacją towarów przyjmowanych do magazynu, przechowywanych, a następnie przygotowywanych do wysyłki. Dobry program magazynowy zapewnia kompleksową obsługę procesów zachodzących w magazynie.
Automatyczna identyfikacja towaru w magazynie
Sprawna i bezbłędna identyfikacja produktów jest podstawą funkcjonowania magazynu, centrum logistycznego czy składu towarów. Kiedyś taka identyfikację przeprowadzał człowiek – ręcznie notował informacje o produkcie, a następnie plik kartek przekazywał dalej. Jak łatwo sobie wyobrazić, proces ten trwał niezwykle długo i nie był wolny od błędów.
Dzisiejsza automatyczna identyfikacja towarów to ogromne ułatwienie dla magazynierów, ale i całego przedsiębiorstwa. Umożliwia ograniczenie liczby pracownik przy jednoczesnym zwiększeniu ich wydajności. Ważne jednak, by wybrać program magazynowy, który sprosta oczekiwaniom danej firmy. Do wyboru są gotowe, uniwersalne oprogramowania dla małych, średnich i dużych firm. Można również zamówić program magazynowy „szyty na miarę”.
Program magazynowy – zadania i zalety
Dobre oprogramowanie zapewni pełną kontrolę magazynu, mobilny dostęp do informacji, optymalizację pracy oraz kontrolę procedur i dokumentacji.
Towar, który znajduje się w magazynie, stanowi jego majątek. Nie można dopuścić do sytuacji, w której towar się zagubi czy zniszczy. Dzięki systemowi kodów kreskowych i urządzeniom do ich odczytu możliwa jest identyfikacja każdej sztuki towaru. Każda operacja jest rejestrowana i w razie jakichkolwiek nieścisłości może być powtórnie analizowana. Program magazynowy zapewnia mobilny dostęp do zapisanych informacji, ale również umożliwia sprawdzenie lokalizacji konkretnego produktu, a nawet konkretnego pracownika.
Oprogramowania dedykowane magazynom mają określony cel – mają optymalizować procesy logistyczne zachodzące w magazynach. Chodzi m.in. o wyznaczanie optymalnych miejsc składowania konkretnych towarów, ale również o precyzyjny podział zadań pomiędzy poszczególnych pracowników. Pracownik, który został wdrożony w obsługę programu magazynowego, doskonale wie, czy realizuje zadania zgodnie z założeniami i obowiązującymi procedurami. Dzięki stałej kontroli, jest w stanie na bieżąco monitorować i poprawiać ewentualne pomyłki.