Jak rozbudowany system magazynowy wpływa na jakość pracy?
Prace magazynowe mają określoną kolejność, podobnie zresztą jak rozmieszczane produkty. W dużych magazynach nie trudno o zamieszanie i pomyłki, dlatego tak ważne jest, by pracownicy magazynów mieli odpowiednie wsparcie informatyczne. Dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa system magazynowy z pewnością ułatwi i przyspieszy wykonywanie prac, a także wyeliminuje większość pomyłek.
Magazyny, składy i centra logistyczne
Wszędzie tam, gdzie przechowywane są znaczne ilości produktów, zachodzą podobne procesy magazynowe. Zaliczamy do nich przyjmowanie i rozładunek towaru, składowanie, a następnie kompletację zamówień i wydawanie/wysyłkę towaru. Każde działanie musi być przeprowadzane z ogromną skrupulatnością, tak, by towar nie uległ zniszczeniu, nie zagubił się, a klient otrzymał zawsze to, co zdecydował się zamówić. W dużych magazynach, składach towaru i centrach logistycznych pracuje wiele osób. Każdy odpowiada za inną sekcję w magazynie i do wykonywania określonych zadań otrzymuje odpowiedni sprzęt. Część osób korzysta z wózków widłowych, część z czytników i drukarek kodów kreskowych, a jeszcze inni z komputerów ze specjalistycznym oprogramowaniem.
Czym jest system magazynowy?
Wspomniane wyżej specjalistyczne oprogramowanie to system magazynowy, który umożliwia pracownikom sprawne wykonywanie zadań i zapewnia stałą kontrolę nad przebiegiem zachodzących w magazynie procesów. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych magazynów, w których przechowuje się znaczne ilości produktów. Bez rozwiązań informatycznych niemożliwe byłoby zapanowanie nad taką ilością produktów, ani też sprawne kompletowanie i wydawanie przesyłek. System magazynowy pozwala na kontrolę przyjęć, wydań, przesunięć magazynowych, jak i przeprowadzenie inwentaryzacji. Urządzenia funkcjonujące w magazynie nie działają w oderwaniu od siebie, a są w pełni kompatybilne.
Systemy magazynowe i ich rodzaje
W mniejszych magazynach dobrze sprawdzi się „pudełkowy” system magazynowy, zaś w dużych centrach logistycznych systemy rozbudowane. Rozmaite rozwiązania oferuje wiele firm – programy dedykowane zarówno małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorstwom. Niektóre z nich są programami uniwersalnymi, przeznaczonymi do inwentaryzacji środków trwałych, towarów i kompleksowego zarządzania magazynem. Inne to programy rozbudowane, zapewniające m.in. kontrolę nad ogniwami łańcucha dostaw, przeprowadzanie inwentaryzacji, tworzenie opakowań zbiorczych.
W przypadku systemów magazynowych istotne jest, by odpowiadały potrzebom konkretnej firmy, były dostosowane do jej specyfiki organizacyjnej. Powinny też być na tyle elastyczne, by nadążać za zmianami zachodzącymi w przedsiębiorstwie.